A mestersĂ©ges intelligencia (AI) olyan technolĂłgia, ami lehetĹ‘vĂ© teszi a gĂ©peknek, hogy olyan feladatokat hajtsanak vĂ©gre, amelyekhez hagyományosan emberi intelligencia szĂĽksĂ©ges, mint pĂ©ldául a beszĂ©dfelismerĂ©s, a döntĂ©shozatal vagy a vizuális Ă©szlelĂ©s. Ennek a technolĂłgiának az alapját az adatokbĂłl valĂł tanulás Ă©s mintázatfelismerĂ©s kĂ©pezi. Manapság az AI alkalmazásai rendkĂvĂĽl szĂ©leskörűek, az egyszerű felhasználĂłi feladatoktĂłl, mint amilyeneket a OpenAI által kifejlesztett ChatGPT vĂ©gezz, mint pĂ©ldául szövegĂrás vagy kĂ©rdĂ©sekre válaszolás, az összetettebb ipari Ă©s tudományos alkalmazásokig, mint pĂ©ldául robotika, gĂ©pjárművezetĂ©s vagy betegsĂ©g diagnosztika. Az AI lehetĹ‘sĂ©geket biztosĂt a hatĂ©konyság Ă©s a pontosság növelĂ©sĂ©re, de számos kihĂvással is szembenĂ©z, mint az etikai kĂ©rdĂ©sek, a munkahelyek elvesztĂ©se Ă©s a technolĂłgiai egyenlĹ‘tlensĂ©gek.
A mestersĂ©ges intelligencia esetleges veszĂ©lyei közĂ© tartozik a szemĂ©lyes adatok vĂ©delmĂ©nek kĂ©rdĂ©sei, az automatizált döntĂ©shozatali folyamatok átláthatĂłságának hiánya, valamint az AI fejlesztĂ©sek Ă©s alkalmazások irányĂtásának globális szintű egyenlĹ‘tlensĂ©ge. Ezen veszĂ©lyek kezelĂ©se Ă©rdekĂ©ben fontos a szabályozás Ă©s a felelĹ‘ssĂ©gteljes használat elĹ‘mozdĂtása. Amit a ChatGPT-t illet, egy nagy nyelvi modell, amelyet az OpenAI fejlesztett ki, Ă©s kĂ©pes beszĂ©lgetni, szövegeket generálni, segĂteni programozási feladatokban, kĂ©peket leĂrni, avagy generálni, valamint informáciĂłkat gyűjteni Ă©s összefoglalni azokat, ami remĂ©lhetĹ‘leg támogatja az embert.
Volt ebbĹ‘l 3 szakkör, amit Ă©n tartottam, Ă©s akkor átbeszĂ©ltĂĽk 3 Ăłra alatt azt, hogy mi az a AI, mi az a ChatGPT. Valamint interaktĂvan bemutattam hogy mit lehet csinálni az AI-kkal. (És egyedĂĽl kĂ©szĂĽltem fel.)
Csajági Dominik